A je tu další rok, tentokrát s dobrým číslem. I tento rok přijímám objednávky svateb na rok 2020 a 2021, samozřejmě se více věnuji celodenním svatbám. I pro zájem menších možností jsem tuto nabídku nezrušil a je možné fotit a filmovat půldenní svatby. Svatby fotím již 8 let a ze začátku jsem. Jich fotil málo, měl jsem to jen jako přivýdělek ke svojí práci jako grafik pro cestovatelský magazín Koktejl a jeho další tituly. Až v roce 2012 jsem měl možnost začít se svatbám více věnovat. A je jich krásných 105 kousků. To není málo, jsou to svatby celodenní, půldenní, krátké, nebo i více denní. Nafotil jsem svatby jak české, tak i zahraniční. Potkal jsem několik zajímavých lidí, mnoho příběhů a osudů. Těším se na další.

I když svatby mám rád a sám jsem zažil svoji svatbu se svojí manželkou, bohužel tak jak se to stává všem, celý život jste spolu a nic se neděje. Přijde svatba a nedokážete vztah udržet a přijde rozchod, rozvod. A to postihlo i mě… Jen jsem to vzal za špatný konec, místo abych se postavil všemu tak jsem se uzavřel do sebe a přestal komunikovat. Toto všechno mě trápilo hodně dlouho dobu, stále jsem nechtěl uvěřit, že se tohle stane i mě. Je dobré vědět jaké to je i z pohledu svatebního fotografa. Je pravdou, že svatby v roce 2019 byly asi jedny z nejkrásnějších ale každý večer, co jsem se vracel ze svateb jsem měl oči plné slz. 

Celou dobu jsem si říkal, tak to je konec svatebního fotografa. Takhle to končí a už dál nic nebude. Prostě 8 let podnikání jako grafik a fotograf skončí takto? Když jsem kdysi psal článek „Jak jsem nevyhořel“, tak jsem si říkal tohle se nikdy nestane abych úplně vyhořel… 

Ale ono se to stalo, seděl jsem a prohlížel fotky svatebčanů, prohlížel jsem si fotky ze své svatby a říkal jsem si… konec! Byl jsem i rozhodnutý, že ukončím kompletně celý provoz podnikání. A nejen to, že odejdu do zaměstnání nebo do zahraničí. 

Tím, že se člověk v depresích uzavře a přestane komunikovat s okolím a klienty se bohužel projevilo a začal jsem si nedobrovolně podřezávat vlastní větev pod sebou. 

Vánoce byly za rohem a emoce stále silnější… Už jsem nevěděl kudy kam, musel jsem si sednou a promyslet co bude dál… Jak žít, pracovat… Veškeré sny a plány jsem, ztratil. Do toho i moje zdraví začala haprovat… Je těžké žít, když vás jídlo zabíjí. 

Je to příběh ve zkratce… jak jsem od ledna 2019 až do prosince též ho roku bojoval sám se sebou, se svým osudem a plány. Hodně lidí se mne ptají, jak to dopadlo? 

Vezmeme to hezky od začátku. Ateliér pro veřejnost jsem uzavřel, bude fungovat jen pro firmy. Tedy na fotografování produktové fotografie nebo filmování. Sice fotit portréty budu dál ale trochu v jiném duchu (brzy o tom napíši článek). Svatby zůstávají, jen jsem musel jít s cenou nahoru tak aby to bylo dostačující, přeci jenom mě také čeká EET. Veškeré svatby už jsou jen na smlouvu. Ta je sestavená podle právníka tak aby byl i klient chráněn GDPR. Veškeré zálohování dat je v rámci GDPR, proto se veškeré údaje kromě smluv nezálohují. Zálohujeme jen digitální data svateb podle datumu svatby, ke kterým máte přístup za pomocí hesla. Grafiku jako takovou dělám dál, spíše rozšiřuji. Jediný projekt, který chci zachovat je dlouholetý sen, a to je cestování. Budu vás postupně zásobovat na tipy na zajímavá místa, a to nejen v Evropě ale také tady u nás doma. S tím spojený bude filmový festival na obdobu expediční kamery.

Web bude trochu centralizován do podoby svateb a expedice. Svatbám se chci věnovat i v textové podobě jako jsou svatební trendy a tradice. Kromě toho expedice, rady fotografům a podobně. Nebude to web jen fotografa ale spíše větší blok, proto na webu bude třeba i reklama od partnerů a sponzorů.  Kromě trendů, chci ukázat jaké jsou možnosti dekorací a podobně. Web sám o sobě bude můj blog, kde kromě článků nabízím své služby. Je pravdou, že expedice „Road Trip World“ bude mít vlastní webové stránky a také facebookové stránky. Nemění to na tom nic, že na hlavním webu budete mít odkaz na článek z expedice. Kam se vypravím s kolegy se dočtete na webu expedice, který spouštíme od února společně s filmovým festivalem.

Připravuji zhruba po čtyřech letech výstavu na téma reportáže ze svateb, termíny a místa výstav najdete také brzy na tomto webu. Připravuji také e-shop, nebo spíše takový ten prodej výrobků. 

Je to pár změn ale rozhodl jsem se žít jinak, staré „restíky“ dodělat, do poslat. A žít jinak. Co se týče svateb stále se věnuji spíše reportážní svatební fotografii, ale rád vám pomohu u aranžování společných fotografií. Stále se věnuji zachycení momentů a emocí na svatbách. Budu se tomu častěji věnovat ve článcích. Proto ti z vás, co mne sledují budete mít větší prostor na čtení článků.

Přeji všem krásný rok 2020 a hodně sil, a i když to vypadá že jdete ke dnu vždycky je naděje začít znovu, stejně to mám i já. Dám si to kolečko podnikání zase od začátku. 

Přeji všem krásný den, Lukáš Černý

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *