Ohlédnutí za rokem 2020

Tento rok byl vskutku náročný. Nejen tím, že nás potkala pandemie a prakticky vše záleželo na tom, zda vůbec moje podnikání bude mít smysl. Už začátek roku jsem vykročil s myšlenkou, že bude rok 2020 rokem, kdy podnikání povedu o další studeň kupředu. Březnové uzavírání, a tedy i postavené živnosti ze zákona mě opravdu dostalo na hranu. Seděl jsem na židli několik dní, a díval se na poštu. Žádná objednávka, poptávka ani kalkulace. Klienti, jen píšu mail, že stojí a nemají z čeho uhradit faktury. Sen o podnikání se prakticky rozplýval. Od roku 2012 se ve svém dvojím oboru věnuji grafickým a fotografickým pracím. Jako grafik ještě před podnikáním jsem pracoval v redakci časopisu Koktejl.

Na začátek kde to začalo

Když jsem v roce 2009 nastupoval do redakce, měl jsem na starost časopis Everest, Speciál a rubriky o přírodě, vědě a historii do Koktejlu. Jestli si pamatuji dobře tak i obsah a co bude příště. Dělal jsem infografiky, mapy a složité mapy zakreslující místa. Vím, že prvním úkolem bylo zakreslit mapu Chodska. Podotýkám, že v té době, nic takového neexistovalo. Později jsem pomáhal na časopise Psí sporty, Oceán a později i Kočičí planetu. Až v roce 2012 kdy jsem začínal jako externí grafik měl jsem na starost časopis Extra, Speciál, Kočičí planetu a Psí sporty. Prakticky od roku 2009 až do teď se specializuji na časopisy a noviny.

Nevzdávejte to…

Právě v březnu, kdy mi redakce oznámila, že končí spolupráce, protože pandemie vše zastavila. Říkal jsem si, tak to je tedy konec. Z 25 svateb se také vše zastavilo i ateliér a produktová fotografie. Nevěděl jsem co dělat, zda to definitivně zabalit. Jeden můj klient mi každý den psal větu „nevzdávejte to“. A nevzdal jsem to, začátkem dubna mi píše kolegyně ohledně časopisu Psí sporty, že ho chtějí vydávat sami za sebe. O týden později mi volá druhý šéfredaktor, že Rybářské noviny a Časopis Rybolov nesmějí padnout. Zatnul jsem zuby se slovy „nemám co ztratit“ jsem se pustil do práce. Psí sporty se změnili grafikou i ostatní dva další tituly a vyšlo to. Bylo to těžké, kompenzační bonus nevykryl úplně všechno, ale zvládlo se to. Někteří svatebčani také svůj sen zrealizovalo. Sice z 25 svateb jsem jich nafotil asi 7 ale i tak dobré. Ti klienti, co padli, přišli nový, a tak se tenhle rok fotily šampony, šperky, placky, maso, kompoty, sušené ovoce a maso.

Mám své sny

Tenhle rok měl pro mě jak vývoj toho, že když máte svůj sen, a přesto vám v tom brání jak pandemie, tak i okolí je dobré setrvat a věřit. Teď už do konce roku mě čeká vydat Rybářské noviny a začít zálohovat data a připravovat se na nový rok.

Co mám v plánu?

To je jednoduché, rozšiřuji spolupráci více v oblasti grafiky. Chtěl bych vytvářet další časopisy, spolupracovat s klienty formou barteru, psaní článků. U svateb se chci více věnovat černobílé fotografii. Nabídnou v produktové fotografii tzv. 3D foto, a video produkty. Pokud vše půjde, jak má, chci pomalu firmu přenést na s.r.o. a někam dál to posunout dopředu. I když pandemie dělá neplechu více podnikatelům, mohu jen říct je jedno „vydržme to“ i když je to těžké. Hodně drobných podnikatelů a malých firem má rodiny, jsme také jen lidé žijící v této době. Každý máme sny a povinnosti.

Proto přeji všem, co setrvávají, aby ten rok 2021 byl lepší, a hlavně více nás semknul jako rodinu, přátele a kolegy.

Lukáš Černý, 
grafik, fotograf a copywriter

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *