Spread the love

Fotografická koule aneb když fotka píše příběh

Focení přes skleněnou kouli je určitý fotografický fenomén. Není to jen koule, ale různé křišťály, čtverce apod. Koule však sama o sobě je v tomhle jedinečná. Nejenže obraz v ní je obráceně a můžete tak snímek otočit, ti znalejší otočí kouli ve fotografickém programu a mají efekt ještě zajímavější.

Menší, větší nebo celá rodina?

Mně se focení přes kouli zdálo vskutku zajímavé, a tak jsem si ji objednal. Těch prodejců je opravdu velké množství. Buď můžete pořídit zcela obyčejnou kouli nebo křišťálově zpracovanou. Je to o velikosti a ceně. Ze začátku mohu doporučit si pořídit menší a časem, pokud vás to začne bavit, pořídit větší anebo celou rodinku různých velikostí. Já jsem si ji pořídil hlavně na experiment. Ale také na fotografie v přírodě. Jednou se mě kolega zeptal, zda jsem ji jako svatební fotograf zkusil na svatbě. Ano, i tam jsem ji vzal, a popravdě, je to dost netradiční i pro samotné svatebčany.

Koule se svatebčany

Nejčastější možnost užití této koule je například to, že má nevěsta kouli v dlani, a v ní je už předtím nafocený snímek s ženichem. Můžete to vtipně doplnit, že se ženich snaží z koule dostat ven. Já jsem měl kouli menší. Svatebčany drželi kouli v dlani a v kouli byla nevěsta nebo ženich. Nebo někdo držel kouli a svatebčani byli uvnitř. Každý si tu cestu najde. Zkoušel jsem fotit s koulí i portréty, je to opravdu zajímavé, ale to bych si nechal na příští článek, tzv. hrátky s fotografickou koulí, kde mám pro vás připravené specialitky.

Několik skupin

Focení skrz kouli ve volné přírodě je opravdu skvost. Pro některé je to spíše fotografický kýč, ale pro fajnšmekry je to skvost. Našel jsem na webu a Facebooku několik skupin, kde se fotografové různě předhánějí a doplňují své kousky tím, kde s koulí byli fotit a co všechno nafotili. Já jsem v jedné chvíli tento předmět měl úplně všude a popravdě vozím ho ve foto batohu neustále. Nikdy nevíte, kdy najdete místo, kde se to opravdu hodí.

V zámeckých zahradách

Já jsem byl zhruba před rokem fotit s kolegou ve městě Jílové v zámeckých zahradách, kde jsme kouli zkoušeli dát na zajímavá místa. Jediné, na co si je třeba dát pozor, je to, že koule ve spojení se sluníčkem má také své ničivé vlastnosti. V zámeckých zahradách děčínského zámku jsme byli fotit fotografickou kouli a zvon, přičemž jsem trochu zapomněl, že skleněná koule na dřevě bude sice hezká, ale že se bude kouřit ze spod koule. Začalo se pálit dřevo. Po chvilce focení se pod koulí tvořil malý bílý kouř. Nebojte, zvonice neshořela, ale je tam po nás menší tečka. Řekl bych, že dnes už ji tam nenajdete.

Kam s ní?

Moji rodiče zahradničí a tedy krásně vyniká v hlíně nebo v trávě.  Ale krásně se s ní fotí panorama nebo ji můžete ponořit do potůčku a podobně. Prakticky funguje jako jednoduché rybí oko. Díky němu máte v záběru mnohem větší část scény, a také nezapomínejme, že ve tmavých místech se odrážíte v záběru i vy samotní. Fotografickou kouli lze nejvíce použít ve focení architektury, krajiny přírody, ale také portrétů a svateb. Fotografickou kouli, co jsem se díval i na YouTube, lze použít k filmování, je dobré si sehnat nástavec nebo to tu chvilku vydržet a držet ji v ruce. Velikostně doporučuji pro začátek průměr 50-90 mm. Dělají se různé velikosti. Já osobně mám největší kouli v průměru 120 mm a podotýkám, že i přesto, že to není extra velikost, se v batohu poměrně ozve svojí vahou.

Čištění koule

Čištění koule není nic složitého. Já osobně jsem si na ni pořídil čisticí ubrousek, který se používá na optiku a pokud není v balení obal, doporučuji si ho koupit. Protože pokud budete přes kouli fotit detail, tak všechny čmouhy budou vidět. Co mohu doporučit, kupte si opravdu kvalitní kouli. Já jsem tu svoji sice koupil na Wish, ale i přesto, že mám kvalitní kousek, je lepší investovat a pořídit ji zde, v České republice, už kvůli případné reklamaci. Co určitě doporučuji, je zkontrolovat, aby koule nebyla poškrábaná, nebyly na ni bublinky a tzv. čmouhy. Ty nemusí být na vnějšku koule, ale uvnitř. Už jsem takové viděl od různých pochybných prodejců.

Co mohu doporučit

Co mohu doporučit hned ze začátku po koupi koule a jejím vyčistění: ať už fotíte zrcadlovkou, bez zrcadlovkou nebo máte jen mobilní telefon, vyrazte do přírody, foťte na zahradě a zkoušejte. Pokud chcete, můžu příště napsat článek o vašich úlovcích. Napište mi a pošlete své kousky na můj email fotograf@lukascerny.eu.  


Spread the love

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *