Svatební tradice v kostce – 3. díl

DSCF7467

Svatební tradice v kostce – 3. díl

České svatební tradice a jak to s nimi tedy je? Jaké jsou a kolik jich je? Na webu najdete mnoho článků o svatebních tradicích. Toto téma by se dalo psát na díly, anebo otevřít pořad. Další díl svatebních tradic je inspirován internetem, jelikož na internetu a sociálních sítích najdeme opravdu mnoho různých tradic a jejich popisů. Já jsem vybral opět zlomek toho nej.

Házení svatební kytice

V dávných dobách bylo házení svatební kytice poctivě dodržovaným zvykem, dnes se každý svatební fotograf nebo svatební agentka svatebčanům připomíná. Ale i často jsem zažil i od hostů, aby se na tento zvyk nezapomnělo. Z vlastní zkušenosti se tento zvyk formuluje i humorně. Svobodná dáma, která hozenou svatební kytici chytí, se má sama do roka vdávat. Symbolika svatební kytice spočívá v tom, že pro nevěstu už není potřebná a předává ji dál – aby se mohla vdát další dívka. A, že na některých svatbách se jedná kolikrát i o tvrdý souboj svatební kytice. Často se stává, že nevěsty si chtějí svatební kytici uchovat.

České svatební tradice a jak to s nimi tedy je? Jaké jsou a kolik jich je? Na webu najdete mnoho článků o svatebních tradicích. Toto téma by se dalo psát na díly, anebo otevřít pořad. Další díl svatebních tradic je inspirován internetem, jelikož na internetu a sociálních sítích najdeme opravdu mnoho různých tradic a jejich popisů. Já jsem vybral opět zlomek toho nej.
Barevná svatební kytice fotografována v areálu Lipovského zámku.

Únos nevěsty nebo občas únos ženicha

Únos nevěsty je oblíbená svatební tradice, která občas na některých svatbách je pojata i obráceně, jako únos ženicha. Často nevěstu unáší parta ženichových přátel v nestřeženém okamžiku, a tak „sbalí nevěstu“ a odvezou, nebo když je to kousek, utečou do blízkého restauračního podniku, nebo na jakékoliv místo, které případně ženicha a nevěstu spojují. Ženich má za úkol je najít a nevěstu vyzvednout. Jeho povinností je zaplatit „výkupné“ ve formě úhrady útraty jeho kumpánů. Často jsou tyto částky poměrně vysoké. U únosu ženicha je postup vcelku stejný. Únos nevěsty nebo ženicha doporučuji připravit předem a za vědomí (se souhlasem) některého z rodičů, nebo svatební koordinátorky a také nezapomenout sdělit informaci pro svatebního fotografa nebo kameramana.

I pravidla jsou občas jinak

Ale často tento únos vznikne i na svatbě, proto je dobré po únosu nevěsty nebo ženicha uvědomit hosty, že došlo k únosu, aby nebyli frustrovaní z toho, že se na svatbě nic momentálně neděje. U únosu by měl být I fotograf, často z vlastní zkušenosti mohu říci, že výraz ženicha/nevěsty je občas zajímavý a stojí za zmínku ve fotografiích. Také vždy vybírejte podnik, který je nejblíže nebo alespoň spojuje novomanžele, aby se to lépe našlo. Občas se stává, a to hlavně ve městech, že se oba pak nakonec hledají. Jde o to, aby bylo hledání rychlé a finančně nenáročné. Ve správný okamžik a ve správné náladě je únos kořením svatby. Je dobré, z vlastní zkušenosti, podat ženichovi alespoň nějaké indicie, aby měl hledání snazší. Většinou já osobně doporučuji tři indicie, může tam být cokoliv. První rande, první polibek, první setkání nebo cokoliv významného.

Svatební noc

Dnes tento zvyk už tolik není znám, protože na každé svatbě jsou ženich s nevěstou natolik unavení, že večer většinou hned usínají. Svatební noc ale dříve znamenala především předání nevěstiny nevinnosti do ženichových rukou. Občas je tento zvyk dnes pojímán jako první novomanželské povinnosti. Zatímco nyní se na ni všichni snoubenci těší, dříve byla strašákem všech nevěst i ženichů. Obvyklé byly například svatební košile, aby při aktu nebyla vidět nahá těla, nebo probíhala ranní kontrola prostěradla, zda vše proběhlo tak, jak má. Dnes je doba jiná a novomanželé si ji užívají podle sebe a podle své fantazie. I když je pravdou, že ve spojení s alkoholem ji často novomanželé prospí únavou.

DSCF7467
Svatební snímek v zámecké zahradě Šluknovského zámku.

Přenášení přes práh

Tato oblíbená svatební tradice přenášení nevěsty přes práh se traduje dodnes. Často se na svatbách jako fotograf s ní setkávám a i na některých svatbách se pojímá dle možností nevěsty nebo ženicha i jako přeskočení přes lopatu, hrábě. Anebo přechází práh společným krokem. To symbolizuje začátek nového společného života v domácnosti a manželství. Ženich se tímto způsobem snažil vyzrát na zlé duchy číhající pod prahem. Ti si nevšimli, že nevěstu přinesl a ráno, když se probudila s nimi, už patřila k nim do „party“ a neškodili jí.

Voda nebo slivovice, i vodka

Přípitek nemůže chybět. I když dnes je pojetí přípitku ve více podáních. Forma přípitku, který má předpovídat budoucí charakter vztahu. Novomanželům přinesete dvě skleničky a vybídnete je, aby si připili. V jedné bude voda, ve druhé slivovice. Sklenička s vodou se obvykle podstrčí nevěstě a slivovice k ženichovi. Když se pak napijí, prozradíte, že šlo o zkoušku alkoholem. Koho si ta sklenička vždycky najde? Místo slivovice se dnes dává vodka a v některých jiných kulturách je přípitek ještě doprovázený jiným způsobem zkoušky. Alternativně můžete prohlásit přípitek za pravý a ženichovi do skleničky nalít vodu. Vtip je ukrytý v následném ženichově chování, kdy se ženich začne shánět po alkoholu a tvrdí, že „nic neměl“. Svatební hosté by samozřejmě vůbec neměli tušit, co ve skleničkách doopravdy bylo.

Vybírání do střevíčku, aneb když není střevíček, tak cokoliv

Tato tradice má dnes různé podání, ať už jde o vybírání, které lze vyhlásit za tanec s nevěstou (nebo i ženichem). Nebo také se výběr do střevíčku myslí jako finanční pomoc rodině, nebo jako již zmíněný úplatek ženichovi, aby si hosté mohli zatančit s nevěstou. Kdokoliv přispěl do střevíčku, si může na krátkou chvíli (nikoliv celou písničku) tančit sólo s nevěstou. Často nebývá střevíček tak, jak byl znám z dávných dob, ale dnes to jsou i boty hostů, holínky, krabičky nebo klobouk. Na jedné svatbě jsem zažil, že se vybíralo I do nočníku.

DSCF8152
Svatební romantika v okolí Orlického hradu.

Svatební hry

Často jsou svatby doplňovány hrou. Asi nejčastější hra je známá jako tombola, kde si hosté za pomocí lístků, jak je známe na plesech, kupují lístky, většinou je útrata symbolická. Nakoupí lístky a ty výherní vybírají cenu. Nebo novomanželé nebo jejich hosté vytváří akci, kde čtou čísla a co vyhráli. Často je tombola brána humorně. Více o tombole a hrách v našem dalším článku. Další častou hrou je poznávání ženicha nebo nevěsty. Ženich nebo nevěsta mají zavázané oči a svého protějška poznávají podle připravených poloh. Může to být poznávání podle nohy, kotníku, rtů, vlasů. Občas ale také podle zadečku.

Hry s fantazií

Hry mají v tomhle případě velkou houževnatost a fantazii. Dále méně známou hrou jsou tance s balónky, tanec se židlí a mnoho dalších. Také dobře známou tradicí je výměna bot, a to tak, aby nevěsta měla svoji botu a druhou ženicha. To samé má I ženich. Za pomoci otázek mohou se tak hosté více dozvědět o novomanželích. Když se zeptají, třeba kdo vyslovil první svatbu, měl by každý z páru zvednout botu toho dotyčného. Jelikož sedí zády k sobě, často odpověď nevidí, pokud nepodvádí. Hry na svatbách jsou dnes často spojeny i s alkoholem a tím je nejznámější i hra tzv. Kočár. Ale takových her je opravdu hodně.

Svatební tradice

Dnešní doba má výhodu své houževnatosti, a jelikož se potkáváme často i u svateb různých národů, často se tradice promíchají. Proto doporučuji si před každou svatbou nebo jejím plánováním najít tradice a pečlivě promyslet, jak bude ta vaše svatba vypadat. Případně se můžete se mnou podělit o vaše tradice a rád doplním článek o další díl těchto tradic. Já pro vás v dalším díle připravím tentokrát zahraniční tradice, podíváme se nejdříve na romské, moravské a slovenské. A dále určitě zahraniční, tak abyste si na mém webu mohli najít ucelené informace.