Spolupráce na fotografování ve formě TFP

Co je to TFP?

TFP (Time-for-prints) je forma spolupráce, ve které model a fotograf „obětují“ svůj čas bezplatně. Model fotografovi neplatí za fotky, fotograf neplatí modelovi. TFP tedy nemusí nutně znamenat zcela bezplatné focení ve všech případech, je možné jej finančně doplnit o kadeřníka, vizážistu nebo dopravu a podobně.

TFP spolupráce u mě?

Vzhledem k tomu, že v současné době nedisponuji s ateliérem, které samozřejmě plánuji otevřít tento rok na podzim v Teplicích. Modelky nebo modely si vybírám sám, případně pokud jsem osloven tak probíráme možnosti a výhody focení z obou stran. Vybírám často podle vzhledu a jednak podle fotografických preferencí. Přednost mají ti, kteří jsou schopni a ochotni fotit to, co aktuálně potřebuji ale nebráním se i dalším návrhům.

Jaký je počet fotografií?

Výběr fotografií dělám sám, případně výběr k náhledu posílám již vybraný. Fotografie retušuji a upravuji, podle toho které jsou nejlepší, nepovedené či nevhodné smažu. Množství fotografií závisí na stylu focení ale obecně dostává všechny upravené v plné kvalitě. Obvykle je to 10 snímků za jedno fotografování.

Jak bude s fotkami nakládáno?

Se všemi podepisuji smlouvu, která obsahuje autorský zákon a GDPR:

  • mohu používat pro vlastní prezentaci
  • mohu používat při realizaci výstav a prodeji uměleckých děl
  • nemohu používat v reklamě, filmu
  • nemohu používat k účelům obchodním, reklamním

Smlouva to samozřejmě popisuje podrobněji. Zároveň dodržuji to, že model má poslední slovo v tom, které fotografie mohou být zveřejněny a jakým způsobem. Přeci jenom je to on, kdo je na fotkách prezentován.