Putování naší obcí 1. až 3. díl

IMG 5491

Jelikož byly stránky nedávno napadeny útokem hackerů, a tento článek má již tři díly, tak uvedu všechny tři do jednoho článku. Další pokračování najdete v novém čísle Starokřečanského zpravodaje, který vychází každý měsíc.

1. Díl – Putování osadou Kopec

Každý měsíc pro vás připravím malý článek jako putování po naší obci, jelikož naše noviny čtou turisté, ale i chalupáři. A také z elektronické verze příznivci naší obce. Naše obec má bohatou historii a čas od času v našich novinách vyjde článek o historii. Ale i když je historie bohatá, víte také, co naše obec všechno ve svém okolí nabízí? Naše obec se nalézá na západním úpatí Lužických hor, v okrese Děčín, a to ve střední části Šluknovského výběžku, nedaleko města Rumburk. Je součástí CHKO Labské pískovce a zčásti také Národního parku České Švýcarsko.

Každý měsíc pro vás připravím malý článek jako putování po naší obci, jelikož naše noviny čtou turisté, ale i chalupáři. A také z elektronické verze příznivci naší obce. Naše obec má bohatou historii a čas od času v našich novinách vyjde článek o historii. Ale i když je historie bohatá, víte také, co naše obec všechno ve svém okolí nabízí? Naše obec se nalézá na západním úpatí Lužických hor, v okrese Děčín, a to ve střední části Šluknovského výběžku, nedaleko města Rumburk. Je součástí CHKO Labské pískovce a zčásti také Národního parku České Švýcarsko.
V celé osadě najdeme mnoho podstávkových domů.

Několik zajímavostí

Naše obec má několik kopců, potůčků, kapliček, božích muk, vyhlídek a spoustu historických památek. Dnes se ale vydáme do naší části obce Kopec, kde se mimo jiné traduje jedna slovní hříčka. Často je znám Kopec jakožto místo, kde teče potok do kopce. Částí obce Kopec protéká Brtnický potok, který se později vlévá do řeky Křinice. V době sucha tento potok často ani do Křinice nedoteče. Obec Kopec také protíná turistická stezka modré barvy a cyklostezka číslo 3032. Do části obce Kopec se dostaneme od Brtníků nebo z druhé strany od NP České Švýcarsko nejblíže u odbočky Brtnického mostu. Když se vydáme od Brtníku do Kopce, nejenže potkáme krásné stavby podstávkových domků. Také na začátku najdeme studánku. Ta se nachází zhruba 10 metrů nad cestou mezi stromy. Při malém rozcestí, pokud se vydáme po pravé straně, můžeme najít při cestě kapli Panny Marie. Jedná se o sakrální stavbu postavenou v roce 1809. Až v roce 1910 došlo k jejímu rozšíření. Podle dostupných informací byla obec Kopec založena roce 1660. Obcí také protéká Černý potok, který se vlévá do Brtnického potoka. Kopec se nachází zhruba v 375 m n. m. 

IMG 5461
Kaple Panny Marie.

Wäberova douglaska

Určitě doporučuji nedaleko „Hospody u Oty“ navštívit také rybník, ke kterému je přístupová cesta. Od hospody dále můžete do okolí, které samo o sobě nabízí příjemný relax, anebo se dále můžete vydat do skal. Nedaleko cesty můžete potkat památný strom známý jako Wäberova douglaska. Strom vysadil kartograf Johann Wäber, který také nedaleko založil botanickou zahradu. Po cestě, i přestože není značena, je v nedalekých lesích stavba bývalé Zimmerovy pily. Od 16. století zde stával mlýn a od 18. století byl přestavěn na pilu, která byla později rozšířena na továrnu. Dnes již budova chátrá, v letech 1952–1957 ji Československá lidová armáda v rámci vojenského cvičení odstřelila. Dnes se dochovaly jen její základy, náhon a šachty.

Kříž svatého Antonína

Dál už putujeme do skal, kde mimo jiné můžeme po cestě potkat kříž svatého Antonína, skalní masiv Ježibaba, skalní věž Brtnický kámen, skalní věž Trčoun, skalní masiv Sojčí věž, skalní věž Kráva, skalní věž Obří hlava a Brtnický kostel. Podél cesty najdeme mnoho zajímavých skalní útvarů různých názvů, které nám turistické mapy ukazují. Určitě stojí za povšimnutí také svatý obrázek v údolí Brtnického potoka. Dojdeme až k Brtnickému mostu, odkud dále můžeme pokračovat údolím skal až do Kyjova. V příštím díle se podíváme do okolí obce Brtníky.

2. Díl – Putování obcí Brtníky

Tentokrát se vydáme do obce Brtníky. Brtníky jsou součást obce Staré Křečany. Leží ve Šluknovském výběžku, a to 8 km západně od města Rumburk, na rozhraní Lužických hor a Labských pískovců. Svojí polohou jsou Brtníky také na okraji národního parku České Švýcarsko. Jsou takovou vstupní branou do místní krásné přírody. Brtníky, neboli podle německého výrazu Zeidler (otec včel) označoval včelaře, který se o včelstva a úly starali. Po odsunu německého obyvatelstva název obce zůstal podobnému významu. Brtě je výraz označující dutiny stromů. Ti, co v nich chovali včelstva se nazývali Brtníky. Obcí Brtníky protéká Brtnický potok. V obci najdeme několik možností ubytování a občerstvení. V centru obce je autobusová zastávka a nedaleko vlakové nádraží.

Památky v okolí

V Brtníkách najdeme několik křížků, u silnice směřující směrem Mikulášovice jsou vidět v zahradě Boží muka. Nejvíce v obci potkáme roubené chalupy s břidličným či dřevěným obložením. Největší zajímavostí je křížová cesta na stejnojmenném vrchu. Kde najdeme kapli Nejsvětější Trojice. Jedná se o barokní kapli z roku 1768. Byla zde postavena na místě kde kdysi stával větrný mlýn. Po pětatřiceti letech zde byla postavena křížová cesta. Kaple prošla několika rekonstrukcemi, o tom je také informační tabule, kde najdete spoustu zajímavých informací. Z Křížového vrchu je krásný výhled do okolí nebo na celou obec Brtníky. Na konci roku 2016 byla křížová cesta zrekonstruována, také zde byl osazen zvon sv. Klára. Za kaplí ale najdeme kapli Božího hrobu.

Brtníky měli také svůj kostel

Brtníky měli také svůj kostel, do dnes stojí nedaleko centra obce, kde jsou zachovalé schody a opevnění. Je zde také památný kříž. Stál tu barokní kostel svatého Martina. Byl postaven v letech 1709-1717, a to podle plánů Zachariase Hoffmanna z Lipové. Kostel byl zbořen začátkem roku 1975. U schodiště u kostela najdeme pomník obětem 1. světové války. Další zajímavostí kolem kostela je také nově zrekonstruovaná hasičská zbrojnice, od ní také najdeme hřbitov, kde se nachází novogotická hřbitovní kaple z konce 19. století. Stavba je zajímavá svým obložením, a to z pálených cihel. V Brtníkách také najdeme památný strom lípa malolistá.

Lovecký zámeček Šternberk

Jižně od Brtníků stál do roku 1994 (poz. autora: stavbu si pamatuji, zažil jsem tam krásné dětství a také si pamatuji zámeček zevnitř a jeho kdysi bohaté okolí) klasicistní lovecký zámeček Šternberk. V letech 1770-1771 jej postavil František Václav Salm-Reiffescheid a nazval jej podle dívčího jména své manželky Walburgy Šternberkové. Bohužel devadesátých letech 20. století byl zbourán. Dnes na místě najdeme jen pozůstatky z bývalých staveb, které měli sloužit k rekreaci.

IMG 5400
Nová hasičská zbrojnice v Brtníkách nedaleko nádraží.

Turistika v okolí

Brtníky jsou branou do Českého Švýcarska, a tak obcí se protínají tři turistické cesty. Nejdříve červená, která prochází Křížovým vrchem do centra obce kolem bývalého kostela a dále okolo hasičské zbrojnice, hřbitova,  železniční zastávky a dále k bývalému hostinci Birkenbaude. Modrá stezka, která začíná ve středu obce a prochází kolem památného stromu dále podél silnice, kde můžeme vidět několik krásných roubených chaloupek, včetně různých křížků. Modrá stezka  pokračuje do osady Kopec, kam se dostanete do národního parku České Švýcarsko. Ku středu obce začíná také zelená stezka, která vede kolem domova pro osoby se zdravotním postižením. Zelená stezka vás dostane na rozcestí, kde se můžete po žluté stezce vydat na silnici mezi Brtníky a Vlčí Horu, ale dostanete se také dále do Českého Švýcarska.

K bývalému zámečku Šternberk

Zelená stezka vedoucí přes les vás zavede k bývalému zámečku Šternberk a odtud dále do Českého Švýcarska. Můžeme ku příkladu potkat vyhlídku. Na zelené stezce v lesích je možné najít staré důlní dílo, jehož provoz byl ukončen v roce 1888. Nedaleko zelené stezky, můžeme najít Soví jeskyni. Jedná se o volně přístupnou průchozí dutinu v pískovcové skále. Někdy je též nazývána jako Soví díra. Nedaleko vyhlídky by měla zelená stezka končit, z důvodů pády stromů, byly některé stezky v parku uzavřeny. Příště se podíváme do části obce Panský a jeho okolí. Zajímavá místa CHKO Labské pískovce a NP České Švýcarsko rozepíši více dopodrobna, až budeme mít všechny části obce rozepsané. Také připravuji malou knížku „Po stopách naší obce“, kde mimo jiné budou tyto články. Doplněné o mapu, historické pohlednice a fotografie z míst.    

IMG 5363
Křížová cesta na Křížové hoře v Brtníkách.

3. Díl – Putování osadou Panský

Tentokrát jsme se byli podívat do obce Brtníky, tentokrát se vydáme do obce Panský. Panský jsou součást obce Staré Křečany. Nachází se asi tak 2 km na západ od Starých Křečan. Panský známe také jako železniční uzel na trati Rumburk – Panský – Mikulášovice. Německý název obce Panský je Hermwalde a nejstarší zmínka pochází z roku 1550.

Můžeme navštívit rozhlednu na Vlčí hoře

Nedaleko obce Panský najdeme dvě turistická značení. První najdeme na začátku nádraží, kde se nachází žlutá stezka. Ta nás vede ku středu části obce. Na stezce můžeme vidět křížek ukrytý ve stromech. Pokud se však vydáme po žluté stezce, ta se později v lese křižuje s červenou stezkou. Zde po žluté stezce můžeme navštívit rozhlednu na Vlčí hoře, dále pod rozhlednu Dymník nebo až do města Rumburk. Na červené stezce můžeme dojít do obce Brtníky na Křížový vrch, o kterém jsem již psal v minulém čísle, nebo také až do Krásné Lípy. Nedaleko obce Panský také pramení Vlčí potok, který se vlévá do rybníčku. I přesto, že známe prameny Mandavy spíše z Nových Křečan, spadají tak prameny spíše do části Panský. O pramenech Mandavy vás více seznámím až v článku o Nových Křečanech. I přesto u pramenů Mandavy, kde kdysi stál altánek odkud bylo možné si sednout nebo se napít z pramene jsou také základy bývalého hostince Stará myslivna. 

IMG 5264
Příjezd do osady Panský od Starých Křečan, po silnici dále se dostanete do Brtníků.

Je zde také mnoho pramenů řeky Mandavy

I přesto, že obec Panský je malou částí obce najdeme zde krásnou okolní přírodu a les. Je zde také mnoho pramenů řeky Mandavy která obcí protéká. Nedaleko autobusové zastávky, najdeme také dobře udržovaný pomník obětem 1. světové války. Hned naproti pomníku si můžete povšimnout krásné zahrady a zvonečku. Pokud se vydáme pěšky směrem obec Staré Křečany můžeme po cestě si všimnou odpočinkového místa s báječnou zmrzlinou – Bubble Waffle Vlafer.

V příštím čísle…

příštím čísle se půjdeme podívat do Nových Křečan, dále nás čekají také Staré Křečany, Valdek, zaniklé části obce, Šternberk, naše řeky a kopce, ale také Národní park České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce. Pokud i vy máte více informací, budu za ni jedině rád a přidám ji do připravované knihy.

IMG 5266
Nezapomeňte se zastavit na wafle…